Kur var iegūt patiesu informāciju par filmām?

ticet-vai-neticet

Kuras saites ir jālasa, kurām ziņām lai tic, bet kurām – nē, kā pārvērst kinokritiku par noderīgu instrumentu, kā iegūt patiesu informāciju un priekšstatu par filmām?

Vai skatītāju uzrakstītajām atsauksmēm ir kāda nozīme?

Lietotāju atsauksmju sistēma internetā ir sakompromitēta. Kāpēc? Tāpēc, ka bieži vien, lai celtu filmas reitingu, tiek izmantoti apmaksātu cilvēku pakalpojumi, kuri dažādās interneta saitēs ievieto pozitīvas atsauksmes par filmu. Tādos gadījumos, ne sevišķi augstas kvalitātes filmas tiek slavētas un cilvēkiem tiek ieteikts, noteikti tās apskatīties. Daudzas saites ar šo sērgu ir tikušas galā, bet atsauksmes par kurām ir samaksāts, kuras ir uzrakstītas par nelielām naudas summām un kuras ir uzrakstījuši reāli eksistējoši cilvēki, viņiem neizdosies izskaust nekad.

Dotajā gadījumā, runa nav tikai par kino, varat pat nešaubīties, ka lielāko daļa sajūsmināto atsauksmju par jauno restorānu, ir uzrakstījis noalgots cilvēks, tāpēc, ka viņiem ir svarīgi panākt rezultātu un tāpēc tiek izmantoti jebkuri līdzekļi.

Ja runājam par reālajām atsauksmēm, kuras ir uzrakstījuši reāli cilvēki, tad jāsaka, ka no tām labuma ir ļoti maz, tāpēc, ka ir ļoti grūti izveidot reālu priekšstatu par filmu pēc īsām atsauksmēm, kuras ir atstājuši cilvēki, kuri kino apmeklē tikai pa svētkiem. Viņi, savos komentāros neko neargumentē, tikai izsaka savu viedokli un pavada to ar kaut kādu piemēru, piemēram, “maniem draugiem un man bija garlaicīgi”. Nopietni autori tādās saitēs vienkārši neuzturas. Bieži vien, skatītāji masveidīgi portālos saliek sliktas atsauksmes arī tāpēc, ka tādā veidā pauž savu attieksmi pret kino veidotāju politiku, bet nevis par pašu filmu. Arī tāda veida atsauksmes var maldināt skatītājus.

Eksistē vēl viena globāla problēma, kuru var nosaukt par “patērētāja kompleksu”. Cilvēki, kuri nesaprot, kādā veidā tiek filmēts “lielais kino”, tas vienmēr paliek kā brīnums. “Vai es varu teikt, ka specefekti “Avatarā” ir slikti, ja es pats neesmu spējīgs izveidot kaut mazliet ticamu dīvānu 3ds Max?”. Šī iemesla dēļ, ļoti daudzi skatītāji pilnībā atsakās domāt kritiski un tas viss tiek uzrakstīts bezvērtīgos komentāros, kuros ir izdarīti bezjēdzīgi secinājumi.

Ko lasīt un kam ticēt?

Droši vien, ka atsauksmju lasītāji būs pamanījuši, ka eksistē ļoti daudz ziņu, kurās, kā izrādās vēlāk nav bijis gandrīz ne kripatas patiesības. Piemēram, skaļi virsraksti mums apgalvo, ka tāds un tāds aktieris spēlēs tādā un tādā filmā galveno lomu. Šo apgalvojumu pārbaudīt nav grūti, tāpēc ka visu pasaules kino saišu jaunumu pirmavots, ja runa iet par Holivudas filmām ir Variety, The Hollywood, Reporter un Deadline. Visi šie portāli, vienmēr ir lietas kursā, ja kāds no režisoriem ir uzaicinājis pusdienās kādu no aktieriem. Tie ne tikai katru dienu veido ziņas, bet bieži vien atsakās publicēt jebkuras baumas, ja tās neapstiprina viņu pašu oficiālie avoti.

Pat ja Variety ir paziņojis, par kāda aktiera dalību kādā projektā, tas vēl nenozīmē, ka jautājums pilnība ir izlemts. Portāls ir lietas kursā, ka lomas izpildītājs piedalās pārrunās ar studiju, bet šī darījums var neapmierināt ne tikai vienu pusi, bet arī abas puses. Bet, ja portāls paziņo, ka pārrunas tuvojas finālam, tad visticamāk, ka darījums tiks noslēgts.

Kā izturēties pret kino kritiku?

Kinokritiķis tas profesionālis, kurš pēc filmas motīviem, raksta, sava veida eseju, pirms tam viņš noteikti ir redzējis visas režisora iepriekšējās filmas, ir izlasījis vairākas intervijas ar viņu, viņam ir saprašana kinomākslā un viņš redz visu ainu kopumā. Kinokritiķi kino industrijā ir kā sanitāri, viņi bieži vien uzstājas pret mārketingu.

Kinokritiķu galvenajos pienākumos neietilpst pateikt vai filma ir laba vai slikta, viņiem daudz svarīgāk ir dot lasītājiem vielu pārdomām, tāpēc, ka pat ne visai izdevusies filma, var būt interesanta un kinokritiķa uzdevums ir atspoguļot to savā tekstā. Paši kritiķi, nekad nepretendē uz absolūtas patiesības uzrakstīšanu, jo labi saprot, ka tas nav iespējams, tāpēc, cilvēkam, kurš vēlas lasīt recenzijas ir jāatrod pašam savs autors.