Citādie (Divergent) apskats

divergent - citādieViena no šajā gada sākuma gaidītākajām filmām bija Citādie jeb Divergent. Un šī filma nelika vilties.

Filma ir balstīta uz Veronikas Rotas grāmatu sērijas “Citādie” 1. grāmatu. Tajā tāpat kā grāmatu sērijā darbība risinās antiutopiskā nākotnes pilsētā, kurā visi iedzīvotāji ir sadalīti 5 fakcijās jeb kopienās, balstoties uz to tikumiem. Eksistē nesavtīgie, kuri augstu vērtē pašaizliedzību, sirsnīgie, kuriem galvenais ir miermīlība, taisnprāši, kuriem svarīgākais ir godīgums, mācītie, kuru dzīves mērķis ir gudrība un zināšanas, un drošsirži, kuri dzīvo tam, lai parādītu savu drosmīgumu. Un ikvienam 16 gadu vecumā ir jāizvēlas sava kopiena pēc tam, kad tiem tiek veikts atbilstības tests, kurš pasaka šiem jauniešiem to, kurai fakcijai viņi pieder. Stāsta galvenā varone ir Trisa Priore, kura šajā atbilstības testā saņem nepārliecinošu rezultātu un uzzina, ka viņa ir citādā. Saprotot, ka viņa nezina kur viņa iederas un nejūtoties piederīga savas ģimenes nesavtīgo kopienai, viņa nolemj pievienoties drošsiržu fakcijai. Lai kļūtu par šīs fakcijas pilntiesīgu locekli, viņai ir jāiztur virkne fizisku un garīgu pārbaudījumu. Lai gan fiziskos pārbaudījumos viņai neveicas tik spoži, mentālo pārbaudījumu posmā viņa ir labākā klasē. Tas ir pateicoties tam, ka viņa ir citādā, jo viņa, atšķirībā no citiem vienaudžiem, spēj atcerēties, ka šie mentālie pārbaudījumi ir tikai simulācijas, nevis patiesi notikumi. Iestāj perioda laikā viņa arī iepazīstas ar savu instruktoru Tobiasu, un abi viens otrā iemīlas. Pēc tam, kad Trisa ir izturējusi iestāj periodu un kļuvusi par pilntiesīgu Drošsiržu kopienas biedri, prieks ir īslaicīgs, jo drošsiržu un mācīto fakcijas līderi ir apvienojušies sazvērestībā, pret Trisas ģimenes fakciju – nesavtīgajiem. Tā Trisai ar Tobiasu, kuru dēvē arī par Četri, jo viņam ir tikai 4 bailes, un vēl citiem draugiem nākas glābt nesavtīgos un doties bēgļu gaitās.

Šī filma ir ideāls asa sižeta, piedzīvojumu un nedaudz romantiskās filmas savienojums, kurā ikvienam būs iespējams atrast kaut ko patīkamu. Par spīti tam, ka galvenā varone ir meitene un filma ir balstīta uz jauniešiem domātas grāmatas motīviem, filmā netrūkts kaujas, ieroči, cīņas un citas spriedzes filmu cienīgas darbības.

Filma ir uzņemta zem filmu studijas “Summit Entertainment” vārda. Tās režisors ir Nīls Burgers. Trisas lomu atveido Zelta Globusa balvas kandidāte Šeilīna Vūdlija, bet Tobiasu spēlē Holivudas jaunpienācējs Teo Džeimss.

Filma iznāca 2014. gada 21. martā un iznākšanas nedēļā ierindojās pirmajā vietā kinoteātru kases topā. Tās ieņēmumi kopumā bija 274 miljoni dolāru, kas ir ļoti daudz filmai, kuras budžets bija tikai 85 miljoni dolāru.

Taču ne tikai filma pati bija ļoti laba, arī tās skaņu celiņš ir ieguvis īpašu atzinību. Tajā ir iekļautas vairākas dziesmas no Elli Goldingas, elektroniskās mūzikas māksliniekiem ZEDD  un Skrillex un grupas Snow Patrol.