12 gadi verdzībā apskats

12 gadi verdziba12 gadi verdzībā jeb (12 years a slave) ir dramatiska rakstura filma par melnādainu vīrieti un viņa cīņu ar verdzību, kas norisinās ASV pirms pilsoņu kara laikos. Filma ir balstīta uz grāmatu ar tādu pašu nosaukumu, kas izdota 1853. gadā un ir autobiogrāfija no paša verdzībā nonākušā cilvēka puses. Filmas galvenais varonis ir Salomons Nortops, ko atveido Čūitels Edžiofors(Chiwetel Ejiofor) un filma sākas ar to, ka parāda šī vīrieša īsu dzīves stāstu un to, ka viņš ir brīvībā dzimis afroamerikānis, kas ieguvis labu izglītību un nodarbojas ar mūzikas spēlēšanu, jeb precīzāk vijoles spēli. Salomona dzīve rit vienkārša un laimīga, jo viņam ir sieva un bērni un nekas neliecina par tauvojošām briesmām. Bet tad, pēc kāda koncerta, kas Salomons mazliet par daudz iedzer, viņš tiek nolaupīts un sasiets ķēdēs lai pārdotu viņu tālāk verdzībā. Viņa pāri darītāji slepus izved Salomonu no Vašingtonas štata un nogādā uz Luiziānu, kur verdzība rit pilnā sparā un vergturi ir visbagātākie un ietekmīgākie cilvēki.
Stāsts ir patiešām nežēlīgs un Salomonam nākas saskarties gan ar nāves briesmām, necieņas izrādīšanu, ļauniem cilvēkiem , kā arī pāri darītājiem un skatoties no mūsdienu perspektīvas nav saprotams, kā tajos laikos cilvēki spēja būt tik cietsirdīgi pret citiem cilvēkiem tikai dēļ tā, ka viņiem atšķiras ādas krāsa. Salomons pavada veselus 12 gadus šādā verdzībā un tiek pārdots un mainīts no viena vergtura otram un redz dažādus cilvēkus, kas ir izpalīdzīgāki, un citus, kas savukārt ir tik nežēlīgi cik vien tas ir iespējams, un vispārējā filmas tēma ir nosodoša un nomācoša, jo šis nabaga cilvēks, kuram ir papīri, kas pierāda, ka viņš ir brīvs, nespēj tos iegūt un aprādīt saviem vergturu saimniekiem. Filmas gaitā galvenais varonis pārvēršas un iemācās izturēt sāpes, pāridarījumus un citas nežēlības, tomēr viņa vēlme būt brīvam nekas neapsīkst un Salomons dažādi cenšas atgūt savu brīvību par ko atkal nākas ciest, tomēr pēc 12 gadu mēģinājuma viņš satiek cilvēku, kas uzklausa viņa stāstu un pēc neilga laika jau Salomons ierauga savus draugus un ASV maršalu, kas viņu atpestī no šīs verdzības.

Filma nonāca kino ekrānos jau 2013. gada beigās, un tās sākotnējais budžets bija ap 20 miljoniem ASV dolāru, bet filma līdz šim jau ir nopelnījusi vismaz 120 miljonus, un ņemot vērā, ka filmas producēšanā piedalījās arī slavenais aktieris Breds Pits, tas nav pārsteidzoši. Filmas personāži bija arī citi zināmi aktieri, tomēr to , kuri jums būs jānoskaidro pašiem. Veiksmīgu skatīšanos.